המטבח – להם זה גן עדן, לנו זה פשוט מסוכן

חולדות, עכברים ושאר מכרסמים ומזיקים ביתיים (מישהי צעקה ג'וק?) רואים במטבח שלנו אוצר מלא כל טוב. המכרסמים אינם יודעים מחסור, נהנים משובע ותנאים אופטימליים – אולם בעלי הבית, משפחת המלוכה של ארמון רב תפארת זה, כמעט תמיד פוצחים בצווחות אופראיות למראה האורחים הקטנים המבקרים ללא הזמנה…..ומסתבר כי לא לשווא. הם פשוט מסוכנים.

נתחיל במס' עובדות אודות מכרסמים ביתיים: בעלי כושר חפירה, יודעים לנצל סדקים וחורים קטנים, בעלי יכולת קפיצה של עד 70 ס"מ, שחיינים טובים, חיות לילה, זריזים ומהירים (חולדת החוף מתחרה אולימפית עם מהירות של 10 ש' ל-100 מ'). לכל המכרסמים שיניים חותכות בעלות מבנה מיוחד לשמירת חדות ומכאן – המכרסמים בעלי יכולת כרסום אדירה: הכל, כולל הכל, חוץ מברזל, זכוכית ובטון.

המכרסמים והמזיקים הביתיים אימצו את חברת האדם והם מצויים בסביבתו.עיקר הדאגה והסכנה לאדם, נובעת מעצם היות המכרסמים והמזיקים הקטנטנים בעלי פוטנציאל גדול להעברת מחלות, שבחלקן קטלניות ועלולות להביא למוות. מחלת הדבר, טיפוס מוריני, סלמונלה, עכברת ועוד בנוסף לסכנת נשיכה, ביחוד נשיכות בבני אדם שאינם מסוגלים להתגונן דוגמת תינוקות, זקנים וחולים וחיות שונות, מעוררים את האדם לגלות אחריות ולהבריא את סביבתו ככל האפשר.

בבתים ובמחסנים הם נעים באזור הגג, במקומות מחבוא שונים בבית, בארונות אחסון, ערמות זבל וגרוטאות, כאשר הם גם גלים לטפס בקלילות על ענפי עצים, לאורך חוטי חשמל וטלפון ועוד.

המטבח, בד"כ הוא מקום בעל נגיעות גבוהה של מכרסמים, בשל המזון הרב המצוי בו. חולדה, לדוגמא, משחיתה כפליים מכמות האוכל כתוצאה מפיזור וזיהום בהפרשות. כ-20% מכמות המזון המיוצרת בעולם הולכת לאיבוד כתוצאה מנזקי חולדות וידוע כי במטבחים מוסדיים המשרתים ציבור זיהום מכרסמים מוביל לפסילת המלאי ולסגירה ע"י הרשויות (עיין ערך "ארומה").

הגו'ק המוכר לנו, הוא דוגמא נוספת למזיקים במטבח. מפגעי ריח קשים בארונות המטבח, בעיקר בארונות סגורים, תיקי ביצים המתחבאים בחלק העליון של הארונות, בתחתית המדפים או במגירות ואפילו נגיעות תיקנים בתוך גומיות המקררים, קוראים לכולנו לשים לב. כמו גם העובדה כי ברוב ארונות המטבח קיימית בדפנות הארון פתחים המשמשים למעבר צנרת וחשמל, העלולים להנזק מכרסום.

חברת "מגנור הדברה אלקטרונית" מציעה מערכות הרחקת מזיקים ומכרסמים אלקטרוניות. המערכות מדבירות באמצעות שימוש בגלי קול, אולטרסאונד, תאורה וכו'. הם מתאימות למכרסמים, חולדות, עכברים, חולדים, תיקנים, יונים ועטלפים, לבתים פרטיים, לבתי עסק ולמפעלים.

הדברה מקצועית מיטבית אלקטרונית נחשבת ליעילה ביותר מבין מגוון השיטות הקיימות כיום. ההדברה האלקטרונית נקייה מרעלים, ידידותית לסביבה, ללא סכנת חשיפה לחומרים כימיים, ללא חשש לבריאות האדם, בעלי החיים והסביבה, ללא תופעות לוואי כמו ריח רע ופגרי חיות ומוצעת במחיר חסכוני ומשתלם. ההדברה האלקטרונית נחשבת פתרון ארוך טווח ו"מגנור הדברה אלקטרונית" גאה להיות חברת ההדברה הראשונה והיחידה בישראל, הפועלת מתוך מודעות לסביבה ולבריאות האדם.

צריכים פתרון ליונים, מכרסמים ועטלפים?
דברו איתנו

מאמרים נוספים

איך מבריחים יונים

איך מבריחים יונים?

בעלי כנף נוטים לברוח כשמתקרבים אליהם, וכך גם יונים. אבל כשציפורים מחפשות מקום קינון מוגן ביישוב מאוכלס, קשה מאוד להרחיק אותן. יונים נוטות להעדיף גגות,

פטנט להרחקת יונים

יונת השלום היא סמל לניקיון, לשלווה, היא צחורה ושקטה, אבל במציאות יונים יכולות להיות מטרד לא נעים. הציפור המסמלת שלום מחפשת לקנן במקומות מוגנים, ובשטחים

הרחקת עטלפים מהגינה

הרחקת עטלפים מהגינה

עטלפים הם בעלי חיים מעופפים ממשפחת היונקים, שלהם מינים רבים המצויים גם בישראל. ישנם עטלפים החיים בתוך מערות, וישנם עטלפי פירות הנמצאים סביבנו ואנו יכולים