הרחקת יונים חשמלית
11 באפריל 2019
סכנה! שריפות חשמל – הרעלה בבית קפה בתל אביב בגלל מקרר תקול
22 באוקטובר 2019

שיטות להרחקת יונים – הרחקת יונים לצמיתותמטרד היונים הוא נחלתם של רבים בישראל, הן נוטות להתנחל בפירים, מעל מנועי המזגנים ולצד פתחים המאפשרים מקומות קינון והגנה. בשוק ניתן למצוא מוצרים להרחקת יונים מסוגים שונים: חלקם טבעיים, חלקם דורשים תחזוקה וחלקם עלולים להזיק לסביבה. מהם היתרונות והחסרונות של השיטות המשמשות עבור הרחקת יונים לצמיתות?


הרחקת יונים לצמיתות באמצעות רשתות


אחת השיטות הרווחות ביותר עבור הרחקת יונים לצמיתות היא באמצעות הנחת רשת על פתח, פיר, מרפסת אחורית או כל מקום העשוי לשמש אזור בטוח לקינון של יונים. ישנם שני מוצרים להרחקת יונים המבוססים על רשתות: רשתות דרורים ורשתות ליונים. רשתות לדרורים מגיעות עם פתחים רחבים יותר ועשויות מחומר פלסטי עמיד ואילו רשתות ליונים מורכבות בדרך כלל מחומר מתכתי עם פתחים קטנים וצרים. הרשתות נועדו למנוע את הגישה של היונים אל אותם מקומות מבצר, אך לא מרחיקות את היונים לצמיתות. היונים שמצאו פתח, ינסו שוב ושוב להיכנס אליו במיוחד אם הרשת הגיעה כפתרון לאחר הקמת קן ודגירה. (יונת הסלעים הנמצאת בארץ היא יונה עקשנית במיוחד) וימשיכו לעופף סביב האזור האסטרטגי. במקרים בהם מדובר על מעברים צרים במיוחד או בלתי נגישים, קיים אתגר ממשי לגבי חסימת מעבר היונים באמצעות רשת.


מהן הסכנות שאורבות לבית במקרה של יונים?


היונים עצמן אינן מהוות סכנה בדרך כלל אלא הטפילים שהן נושאות על גופן. היות ויונים נוחתות בשלל מקומות (כמו זבובים) הן אוספות איתן חיידקים, לכלוך וזיהומים שונים. כמו כן, היונים מהוות כר פורה להתפתחותם של כינים ופרעושים – בדומה לחיות בית. בין נוצותיהן של היונים יש מגוון רחב של טפילים שחלקם נושאים מחלות שונות שעשויות להתפשט לתוך הבית ולהתרבות בו. בדרך כלל חשוב למנוע מהיונים לעמוד על החלון אפילו לזמן קצר בלבד. גם אם מרתק לעתים לראות אותן נעות או הולכות על המרפסת צריך לזכור כי יונה זקוקה רק למספר דקות בחלל הביתי שלכם על מנת להפיץ את המחלות והטפילים שעליה.


הרחקת יונים לצמיתות באמצעות חומרים כימיים


כישנם מוצרים להרחקת יונים המבוססים על רעלנים, שלכאורה אינם מזיקים לאדם, אך יש בכוחם להזיק לסביבת החי והצומח. הדברה כימית הורגת יונים ולא מרחיקה אותן. במקרים בהם בוצעה הדברה כימית אין מן הנמנע שדיירי הרחוב יפגשו בגויות של יונים אשר צנחו למותן או גוועו על מדרכות הרחוב. .


הרחקת יונים באמצעות דוקרנים

שיטה זו אמנם נשמעת כואבת, אך אין כך הדבר. קיימים של סוגים של מוצרים להרחקת יונים המבוססים על דוקרנים. הדוקרנים נועדו לאתגר את נוחות היונה ולהרחיק אותה ממקומות המרבץ. היתרונות של השיטה ברורים: הם הומניים, אינם מכאיבים ליונה וכאשר עשויים מחומרי מתכת עמידים הם בהחלט עשויים להיות יעילים. אך כידוע, במקרים בהם היונה מצאה מקום לקנן, היא תמשיך לשוב למקום ואף עשויה להקים קן על הדוקרנים עצמם. חיסרון נוסף של דוקרנים להרחקת יונים הוא שלא בכל נקודה ניתן להניח דוקרנים ואז נדרש לשלב גם רשתות להרחקת יונים.


הרחקת יונים על ידי הדברה אלקטרונית

שיטה נוספת חדשנית ומתקדמת הנכללת בין מוצרים להרחקת יונים מבוססת על הדבקת פסי HDPE, אשר עמידים לקרינה גבוהה. שיטה זו נמצאה כבטוחה ויעילה ונחשבת להדברה הומנית הבטוחה לאדם ואינה מזיקה לחי ולצומח. שיטה זו כבר נהוגה במחנות צה"ל ובמוסדות רבים. כיצד פועלת השיטה? על בסיס רכזת ממוחשבת אשר מזרימה מתח גבוה בהספק נמוך ומביאה לתחושה של עקצוץ ברגלי היונה. בצורה זו היונה אינה נפגעת אבל הנוחות שלה נפגמת, והיא נרתעת להמשיך לעמוד במקום. היתרונות של המוצר רבים: את פסי ההדבקה HDPE אפשר להגיע בכל נקודה, הם משחררים את המשתמש בהם מהתלות החודשית במדביר והם נחשבים לפתרון יעיל במיוחד במקומות ייצוגיים בהם ניתן דגש גבוה לאסתטיקה כמו: מוזיאונים, תאטראות, גלריות ועוד. הפסים עמידים לכל מזג אוויר ולכל תנאי ומחזיקים מעמד לאורך שנים. לסיכום, כפי שניתן לראות, מחד קיימות שיטות מסורתיות להרחקת יונים המבוססות על רשתות, דוקרנים, ואף הדברה כימית שמזיקה ופוגעת באופן משמעותי במרקם החי והצומח. מנגד ניתן למצוא שיטות הדברה חדשניות השומרות על מרקם החיים. שיטות אלו נמצאו כיעילות במיוחד וכבר נמצאות בשימוש רווח במוסדות רבים במדינה. התקשרו ל- "מגנור הדברה אלקטרונית" עוד היום במס' 6139* וקבלו יעוץ מקצועי והצעה משתלמת למערכת המתאימה לכם.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.