מזיקים? – לא במשק שלי

חיי החקלאי אינם קלים גם בלי שיצטרך לחלוק את היבול, שגידל בעמל רב, עם מכרסמים, ציפורים ושאר מזיקים. ענפי החקלאות השונים חשופים מאוד לחדירת מזיקים, הפוגעים ישירות בתוצר החקלאי עצמו. רפתות, לולים וגידולים חקלאיים סובלים מבעיית מכרסמים קשה הפוגעת בתוצרת ובציוד היקר. כך, שעלות הנזקים שגורמים המזיקים השונים לחקלאות תופס אחוז נכבד מסך הוצאות הענף החקלאי. תחום החקלאות הינו אחד הצרכנים הגדולים ביותר של חומרי ההדברה בעולם, אולם בשנים האחרונות החלו להבין גם בענף זה כי חומרי ההדברה יוצרים נזק רב לסביבה, לגידולים השונים ולצרכנים. כתוצאה מכך הולכת החקלאות האורגנית ותופסת תאוצה, כאשר אחד מן העקרונות החשובים שלה הינו הימנעות משימוש בחומרי הדברה כימיים וברעלים לפתרון בעיית המזיקים

במגנור, הדברה אלקטרונית בע"מ קיים מגוון רחב של מוצרים הנותנים פתרון ירוק יעיל ונוח יותר, משיטות ההדברה הנהוגות כיום, למזיקים מסוגים שונים:

חולדות: הנזקים הנגרמים כתוצאה מהימצאותן של חולדות במשק הינם מהחמורים ביותר מבין כל המזיקים. חולדות נוהגות לכרסם תשתיות ועלולות לגרום למחלות (לפני מספר שנים נפטר אדם שננשך ע"י חולדה חולת כלבת). החולדות אוהבות להתמקם במחסנים ומבנים חקלאיים בהם רפתות, לולים וכיו"ב.

הדברת חולדות הינה לרוב משימה קשה ומתישה. הסיבה העיקרית לכך טמונה בכושר ההישרדות הגבוה שלהן- החולדות נחשבות לזן מכרסמים הנבון ביותר, הודות ליכולת הלמידה שלהן. חולדות נמנעות מלחזור על טעויות, כגון לאכול פעמיים מאותו הרעל. חולדה שנפגעה פעם אחת תלמד שלא לחזור על הטעות, ולכן הדברת חולדות עם מלכודות ורעלים שונים הופכת לבלתי יעילה.

עכברים: עכברים נפוצים במיוחד באזורים חקלאיים, באדמת מרעה, , עכברים רגישים בין היתר לצלילים גבוהים, ולכן טכנולוגיית ההדברה האלקטרונית נעזרת במגוון שיטות להרחקת העכברים מהסביבה בהתאם לרגישויות השונות של עכברים. מערכות אלו יעילות מאוד לא רק בהרחקת עכברים מהמשק, אלא גם במניעת חזרתם למקום בעתיד.

יונים: גם ליונים, כמו לחולדות, יש יכולת למידה מסוימת ולכן הן מצליחות להתגבר על מכשולים רבים או ניסיונות להרחיק אותן ממקום הקינון האהוב עליהם. יונים הפכו למטרד מאחר והן מתמקמות על גבי הגגות, במחסנים ורפתות ומביאות איתן פסולת רבה, לכלוך וכן העברת טפילים מסוכנים בלשלשת היונה. אחת השיטות היעילות ביותר כנגד יונים היא שימוש באלמנטים שונים של ההדברה האלקטרונית, המתבססות על שילוב גלאי תנועה ומוקדי קול. הגלאים מפעילים את מוקדי הקול לטווחי זמן משתנים עם הופעת היונים ובכך מבריחים אותן. בכדי למנוע חזרת היונים למקום, ניתן לשנות את הקולות והצלילים כדי שלא יסתגלו לצליל ויהפכו אדישות אליו. יתרונה של המערכת הוא שהפעילות נעשית באופן אוטומאטי, וכן שהיא מתאימה במיוחד למקומות בהם הגישה אליהם קשה או מורכבת (כמו למשל על גבי גגות או בתוך הרפת).

יתרון בולט של השימוש בהדברה אלקטרונית הוא בהרחקת המזיקים מהמקום ע"י שימוש בגלי קול ופתרונות טכנולוגיים חדישים. ההדברה האלקטרונית אינה ממיתה את המזיקים אלא מרחיקה אותם מהמקום, ולכן נחסך מהחקלאי הצורך להתמודד עם המשימה הבלתי מלבבת של פינוי החללים לאחר ההדברה. כיוון שלא נעשה שימוש ברעל מכל סוג שהוא, אין סכנה שבעלי חיים אחרים הנמצאים או נקלעים למקום יורעלו אף הם בטעות.

"נדב מנור, מנכ"ל מגנור הדברה אלקטרונית בע"מ: "ככל שמתגלים הנזקים הנגרמים לסביבה, לבעלי החיים ולבני האדם, בשל השימוש בחומרים כימיים רעילים, כך גובר הצורך במתן פתרונות בריאים יותר לבעיית ההדברה. לאורך השנים הוכחנו במגנור כי מערכות ההרחקה האלקטרוניות עולות על הטיפול הכימי הקיים כיום, כמעט בכל פרמטר – יעילות, בריאות, תברואה, אסתטיקה וכדאיות כלכלית".

צריכים פתרון ליונים, מכרסמים ועטלפים?
דברו איתנו

מאמרים נוספים

איך מבריחים יונים

איך מבריחים יונים?

בעלי כנף נוטים לברוח כשמתקרבים אליהם, וכך גם יונים. אבל כשציפורים מחפשות מקום קינון מוגן ביישוב מאוכלס, קשה מאוד להרחיק אותן. יונים נוטות להעדיף גגות,

פטנט להרחקת יונים

יונת השלום היא סמל לניקיון, לשלווה, היא צחורה ושקטה, אבל במציאות יונים יכולות להיות מטרד לא נעים. הציפור המסמלת שלום מחפשת לקנן במקומות מוגנים, ובשטחים

הרחקת עטלפים מהגינה

הרחקת עטלפים מהגינה

עטלפים הם בעלי חיים מעופפים ממשפחת היונקים, שלהם מינים רבים המצויים גם בישראל. ישנם עטלפים החיים בתוך מערות, וישנם עטלפי פירות הנמצאים סביבנו ואנו יכולים